Jak zastřihnout rýmovník, rostlinu, která sídlí na parapetu každého okna

Rýmovník je léčivá bylinka, která sídlí na parapetu v nejedné domácnosti. Důvod není ani tak proto, že ulevuje od rýmy znepříjemňující život, ale proto, že zkrátka roste sama naprosto automaticky, rozmnožuje se rychlostí blesku a může ji pěstovat i naprostý amatér. A přesně takovou rostlinu lidé hledají. Pokud i ve vaší domácnosti má rýmovník své místo, poradíme vám, jak ho zastřihnout. I když je to rostlina nenáročná, potřebuje trochu té péče i tak. A zastřihávání ještě není činnost, která by zabrala člověku hromadu času, když ví, jak na to. 

Pěstování je jednoduchost sama 

Jak už bylo zmíněno, pěstování rýmovníku je jednoduchost sama. Mluvíme o velice nenáročné bylince, která si roste svým životem, aniž by nám o tom musela dávat nějak vědět. Dokonce se jí daří prakticky v každém období roku.  

Daří se jí hlavně na světlejším místě čili ideálním místem je okenní parapet. A nezáleží na tom, na jakou světovou stranu je parapet orientován. V každém případě je to sázka na jistotu. Snáší dobře i přímé sluneční paprsky, což se o mnoha rostlinách říct nedá. Stačí mu, když ho sem tam zalijete a když ho případně otočíte, pokud bude růst jenom na jednu stranu. 

Jak zastřihávat rýmovník 

A samozřejmě nezapomínejte na ono zastřihávání. To je jeden z kroků, který mu opravdu prospívá. Bylina se zaštipuje většinou do tvaru koule a ustřihnuté listy se používají na čaj, výluhy nebo různé odvary.  

Pokud se rostlina na začátku nezaštipuje, může sice pěkně košatět, ale tím se z ní stane spíše velký keřík, který už poté rozsadíte jenom velice stěží. Když budete rýmovník zastřihávat, udělá se vám z rostliny opravdu krásný, protáhlý šlahoun. 

Vrcholové řízky se především během jara a léta používají k zakořenění, což poté vede k pěstování nových rostlinek této bylinky.