Když je monstera nespokojená, aneb co prozrazují její listy 

Monstera patří k pokojovým rostlinám, které se pěstují prakticky v každé druhé domácnosti. A nelze se tomu divit – vždyť se jedná o nenáročnou pokojovku, která si roste vlastním životem prakticky v jakékoli místnosti. Pokud je navíc nespokojená, dá to nahlas vědět a znát. Prozradí to zejména její listy, které začnou měnit barvu. A právě tomuto signálu se musí přikládat důraz.  

Když listy začnou žloutnout 

Sice platí, že monstera je ta pokojovka s monstrózními listy, ale na druhou stranu každý její druh je trochu jiný – odlišný právě ve velikosti nebo tvaru těchto listů. Listy jsou specifické pro každou odrůdu, případně mohou být i jinak zbarvené. Vždy jsou však zelené, tedy pokud jsou zdravé.  

Zpozornit byste měli v okamžiku, kdy listy začnou žloutnout. Signál je to jasný – upozorňuje se na přelití rostliny, případně na nedostatek hnojiva. V každém případě odstraňte vodu z misky pod květináčem a s dalším zaléváním vyčkejte do okamžiku, kdy bude zemina naprosto suchá. Rostlinu zároveň nezapomeňte přihnojit.  

Když jsou listy hnědé 

Další problém vyvstává na povrch v okamžiku, kdy se listy začínají zbarvovat dohněda. Tyto skvrny jsou také specifické a také mají rovnou dvě příčiny. Jednou z nich může být opět přelití, podruhé (a co je častější) se může jednat o popálení listů od přímého sluníčka.  

Kromě omezení zálivky přejděte také ke kroku, kdy monsteru ze stávajícího místa přemístíte jinam. Hledejte takové místo, kam přímé paprsky nedosáhnou.  

Když jsou listy plné bílých skvrn 

Daleko horší problém značí bílé skvrny na listech monstery. V takovém případě se jedná o plísňové onemocnění, tedy v nejčastějších případech. Napadené listy je třeba odstranit a v nejlepším případě také celou rostlinu přesadit do zcela jiného květináče s novou, zdravou zeminou.  

Výjimku v tomto případě tvoří druh monstera deliciosa albo variegata, pro kterou jsou tyto bělejší skvrny typické.