Křen jako malý bílý zázrak. Jak ho doma pěstovat?
Na své zahradě můžete pěstovat opravdu prakticky cokoliv. Můžete si na své zahradě vypěstovat tunu mrkví nebo salátových okurek nebo můžete záhony na zahradě využít k pěstování něčeho zdravějšího jako je křen čili český ženšen. Křen sice nemá každý rád, což je velká škoda, neupřeme mu ale to, že se jedná o malý bílý zázrak, který se sklízí během podzimu. Málokdo si je vědom toho, že křen v sobě ukrývá opravdu obrovskou léčivou sílu. To je ostatně důvod, proč bychom si ho měli vypěstovat hojnou zásobu.
Křen a zdravotní účinky
Než však přejdeme k tomu, jak křen pěstovat, prozraďme si taky, jaké jsou účinky takového křenu. Křen se pyšní zejména tím, že usnadňuje vykašlávání, také uvolňuje nos při rýmě nebo normalizuje střevní mikroflóru. Dokáže také posílit organismus a pomáhá při revmatismu a ischiasu.
Kromě toho je křen plný vitaminu C, B a také vitaminu E. Obsahuje mimo jiné i draslík, železo, hořčík, mimo jiné i organické kyseliny nebo enzymy a sirné silice, které dodávají křenu antibiotický efekt.
Jak křen pěstovat
Když jsme se seznámili se sílou křenu, prozraďme si to, jak křen pěstovat. Pěstování křenu není nic těžkého, přece jenom se jedná o vytrvalou rostlinu, která toho k životu mnoho nepotřebuje. Křen byste měli zasadit do propustné, písčitohlinité půdy, která bude obsahovat dostatek živin. Ideální bude, když bude půda i vyhnojená vyzrálým kvalitním kompostem.
Abychom se dočkali hojné úrody, měli bychom křen během pěstování hnojit. Hnojí se zejména na jaře, nejpozději v první polovině léta. V létě nezapomeňte na odřezávání hroznovitých květenství, která křenu jenom přitěžují a snižují jeho kvalitu i velikost.
Jak již bylo zmíněno, křen se sklízí zásadně na podzim. Jeho listy se však mohou sklízet po celý rok. Pokud se však rozhodnete sklízet jeho kořeny, nezapomeňte je uskladnit v písku nebo ve vlhčených pilinách.