Pokojové rostliny s léčivými účinky. Co umístit do interiéru?
Zatímco někdo sází na pokojové rostliny jenom proto, aby se interiéru vnesla živost a svěžest, jiní vědí, že pokojové rostliny nemají pouze estetickou funkci. Nachází se na trhu i takové, které mohou například perfektně pročistit vzduch, což vede k pevnějšímu zdraví. Pojďme se však podívat na takové druhy, které mají až zázračné či léčivé účinky – tedy, tvrdí se to o nich.
Gotu kola
Znáte rostlinu výraznou svými květy, které se také říká gotu kola? Její původ je v daleké Číně a patří k nejvýznamnějším léčivkám na světě. Čínská medicína věří, že nejen její listy, ale také výhonky dokážou efektivně doplnit energii unavenému organismu, také ho zbavují stresu a fungují podobně jako například sedativa. Dokonce mají i vynikající antibakteriální účinky a pomáhá v léčbě nejrůznějších povrchových ran.
I když se mladé výhonky také mají používat při léčení nebo předcházení řadě zdravotních trablí, nejvíce využívané jsou listy, ze kterých se připravují například odvary.
Angínovník čínský
Rostlina, která je hlavně kvůli svému jménu zaměňována s rýmovníkem. Je to však zcela jiný druh, který, na rozdíl od rýmovníku, umí zatřást například s angínou, která v mnoha případech prahne po antibiotikách.
Stejně jako gotu kola je i angínovník asijského původu. Má nezaměnitelné, velmi výrazné květy, které jsou plné prospěšných látek. Je však pravdou, že se v čínské medicíně využívají hlavně čerstvé listy nebo oddenky, z nichž se připravuje odvar.
Rdesno vonné
Náš seznam léčivých pokojových rostlin uzavře rdesno vonné, které můžete znát také pod názvem „vietnamský koriandr”. Jedná se o koření nebo také léčivku, která pochází z Asie a do Evropy se dostala poměrně pozdě — až ke konci minulého století, kdy ji k nám přivezli vietnamští emigranti.
Pyšní se především antibakteriálními účinky, také protizánětlivými účinky a využívá se při kožních problémech. Mimo jiné je pomocníkem i našeho trávicího systému, kdy ulevuje od zácpy nebo nadýmání.