Vyrážíte do přírody s hudbou na uších?
Vidíme to dnes a denně, cyklisti i běžci se špunty v uších kopírují terén ve svém výkonu. Ono se to ale nezdá, ona hudba nás tak trochu mate. Nejdůležitějším lidským smyslem je sice zrak, ale sluch jde v těsném závěsu. Při běhání ve tmě je to ještě horší, protože se na zrak nelze stoprocentně spolehnout, ztrácíme prostorové vidění a spoléháme se pouze na kužel světla své čelovky nebo světla na kole. K orientaci v prostoru potřebujeme další přídavné čidlo. Čich asi nezapojíme, proto je třeba mít nastražené obě uši. Mnoho lidí ale rádo běhá s hudbou, přesto v noci nechte sluchátka raději doma. Uslyšíte podezřelé kroky za vámi, praskající větev pod vrstvou sněhu, skřípějící brzdy auta, ale i kola i slova kolemjdoucích, kterých byste si se sluchátky nemuseli všimnout.
Trénujte nepravidelně, to platí hlavně pro ženy. I když umíte šlápnout do pedálů a pořádně utíkat, své bezpečí ještě pojistěte změnou trasy a často je náhodně i s časem běhu měňte. Vyhnete se tak vytipování i paranoidním pocitům. Vezměte si sebou nějakého parťáka. Pokud jste ale zatvrzelý samotář a samorost, kromě reflexního a dobře viditelného funkčního oblečení vhodného na vámi vykonávaný sport, vezměte si sebou třeba pepřový sprej, který vám do ničeho nebude mluvit , ale dokáže vás vytáhnout z nepříjemné šlamastyky.
Ať už běháte ve dne nebo v noci, snažte si to užít. I v noci si to prostě a jednoduše užívejte. Využijte plně pro sebe tyto vzácné okamžiky a naberte síly pro další překonávání každodenních potíží i další den. Noční běh vás dokáže často nabít mnohdy víc než hodina spánku navíc. Je-li na vás běhání ze začátku moc, postupně odbourávejte svou nechuť a pohodlnost se hýbat. Krok za krokem ve stylu rychlé chůze začněte své tělo adaptovat na zátěž. S postupem času zjistíte, že se k pohybu už ani vůbec nemusíte nutit a stal se přirozenou součástí vašeho každodenního všedního života.